"Death is easy…live is harder"

Ani nevím, nad čím teď přemýšlím víc.

Cítím slabou bolest a vím, že další prášek si vzít nemůžu. Teď už asi nepomůže nic. Marně si jen něco nalhávám. A tak sevřu svůj stisk a konečně zavzlykám.

Musím si to přeci jen připustit.

( „I’m dying….. Death is easy…live is harder…“)

Dětská onkologie je asi nejstrašnější nemocniční oddělení. Jen málokdo může mít naději a o to je horší, když se díváte na děti, které vlastně umírají. Třeba za to ani nemohou, ale jsou odsouzeni k tomu polykat mnoho prášků a neznat nic…snad jen bolest.

Mě bylo dvanáct, když mi poprvé řekli, že mám rakovinu. Rodiče to hodně vzalo. Jenže já jsem možná nikdy nebyla to správné dítě, ne jako ty ostatní, které jsem v nemocnici poznala. Oni, jako by si neuvědomovali co se děje, ale já ano.

A pak  přišel čas, kdy i moje vlasy zmizely, kdy jsem si zvykla na chladivý dotek porcelánu a mnoha dalších věcí. Jenže z nějakého důvodu se stal zázrak a moje nemoc mi dala sbohem..tedy alespoň na nějaký čas, aby se mohla později vrátit a o to ještě s horší tendencí. A to už jsem neměla být mezi dětmi, které by svou nechápavou naivitou mé city zmátly.

Rakovina se tenkrát vzdala a moji rodiče plakali nad tou novinkou, ale mělo to i dovětek. Nikdy bych nemohla mít děti…někdo si řekne, že je to malá cena za život, ale kam tedy patřím?

Někdo jako já by kdysi nemohl žít. A nyní mi říkají usměj se..je to veliké štěstí…

Jenže já vlastně už nebudu úplný člověk. Moje nitro se jako sežehnuté rakovinou a nikdy se nezotaví. Je to jen přechodný stav.

Přechodný stav před smrtí.

A já jsem to už tenkrát věděla, i když jsem na chvíli uvěřila…

Bolesti přišly a já je utlumila léky, prohlídky nic nevykázaly, ale já se cítila mizerně. V noci jsem nemohla spát a ráno jsem nedokázala vstát. Zvracela jsem a pak to vše ustalo.

Jen intervaly bolestí a jejich intensita se zvětšovaly.

A tenkrát jsem to pochopila.

Umírám.

Ale smrt už není snadná, i život je horší…

26.10.2009 23:05:55
Triss
hogwarts.jpg
"Jak ubozí jsou ti lidé, kteří nikdy nezpívají, a zemřou se vší svou hudbou v sobě." Victor Hugo
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one